اهمیت تقلید

پس از بررسی رشد تقلید موضوع اهمیت تقلید در روند رشد کودک و بررسی آن بسیار حائز اهمیت است.

ممکن است بعضی از رفتارهای تقلیدی کودک مانند این که تلاش می‌کند مثل بزرگسالان با کفش های پاشنه بلند راه برود، برای دیگران دستمایه خنده و طنز باشد، اما به هرحال تقلید برای کودکان اهمیت بسیاری دارد و یک تلاش جدی برای یادگیری است.

اهمیت تقلید در:

برقراری ارتباط

تقلید حالات و رفتارهای مختلف، ارتباط مستقیمی بین والدین و کودک ایجاد می‌کند.

وقتی کودک ۱۴ ماهه با مشاهده نرمش برادرش شروع به تقلید از رفتار او می‌کند، در واقع هدفش سلامت جسمانی نیست! این حرکات برای او پاداش جسمی به دنبال ندارد. کودک پس از به سر کردن شال مادرش و مشاهده لبخند او، عمل خود را دوباره تکرار می‌کند. در این موارد در واقع تنها هدفش برقراری ارتباط است. علاوه بر این وقتی کودک شما رفتارتان را تقلید می‌کند، به نوعی پاسخی از جنس همدلی به شما داده است. مثلا وقتی که گریه شما را مشاهده کرده و شروع به گریه می‌کند، در واقع او خود را جای شما می‌گذارد.

  • مهم ترین شرط لازم برای تقلید، انگیزه و علاقه برای برقراری ارتباط است.
  • بازیهایی که به این پروسه (تقلید) کمک می‌کنند، شامل دالی موشه و قلقلک بازی و … .

تقلید برای تکامل توانایی های ارتباطی در کودک مانند یک خیابان دوطرفه است و در واقع لازم است شما هم رفتار او را تقلید کنید. با تقلید از کودک، شما یک پیغام مهم برای او می‌فرستید: اینکه آنچه او احساس می‌کند و تلاشش برای برقراری ارتباط، برای شما نیز مهم است!

نکاتی که با استفاده از آنها می‌توان کودک را به سمت تقلید، تحریک کرد:

  1. با کودک چهره به چهره شوید، در این صورت او می‌تواند به آسانی ارتباط چشمی برقرار کند.
  2. بازی کردن او با اسباب بازی ها را تقلید کنید، برای مثال هنگامی که کودکتان ماشینی را به عقب و جلو حرکت می‌دهد شما هم همین کار را با ماشین دیگری انجام دهید.
  3. ژست ها و حرکات بدنش را تقلید کنید. مطمئن شوید که کودک متوجه می‌شود که حرکات او را تقلید می‌کنید. هر رفتار او مفهومی دارد و می تواند بر رفتار شما نیز تاثیر بگذارد!
  4. اگر کودک تازه شروع به حرف زدن کرده است، مهم است که تمام کلمات و صداسازی های او را تقلید کنید.
  5. برای تاثیر بیشتر سعی کنید متحرک باشید، تقلید خود را اغراق آمیز کنید تا توجهش را بیشتر جذب کنید.

استقلال

کپی برداری از یک فعالیت مانند آشپزی یا … حس بزرگ بودن را در کودک القا می‌کند. به طبع آن، کودک شروع به احساس قدرت و توانمند بودن برای انجام کارهای بزرگتر، می‌کند. این حس به او کمک می‌کند که مستقلا شروع به انجام کارهایی کند که از شما تقلید کرده است. مثلا تلاش می‌کند خودش لباسش را تن کند.

تکامل زبان

کودک یکساله صداهایی مانند بابا، بَ، دَد َو… را تولید می‌کند. در واقع او با تقلید صداهای اطراف شروع به صداسازی می‌کند. با گذشت زمان و بعد از تکرارهای بسیار، کودک این اطلاعات را ارزیابی کرده و شروع به محدود کردن صداها به فقط صداهای معنی دار می‌کند. مثلا صدای ماما را به عنوان کلمه مامان انتخاب می‌کند و شروع به تولید مکرر آن می‌کند. سپس به تمرین کردن ادامه می‌دهد تا جایی که بتواند از کلمات در بافت استفاده کند.

بنابراین تقلید اساس رشد زبان است. به همین دلیل مهم است که با کودک مکررا حرف بزنید. همچنین این که به همراه کودک کتاب خوانده شود، می‌تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد. نکته بسیار امید بخش این است که خواهید دید کودک شروع به بیان کلماتی می‌کند که قبلا از شما شنیده است.

اعمال روزمره

بطور واضحی، میزان موثر بودن تقلید کودک بر تکامل مهارت هایش، به والدین و … بستگی دارد.

آنها چیزهایی را تقلید می‌کنند که دیده یا شنیده باشند. توجه به این موضوع این مسئولیت را بر دوش والدین و مراقبان کودک می‌گذارد که الگوی تقلید خوبی باشند و رفتار مناسبی جهت تقلید توسط کودک در پیش بگیرند.

والدین گرامی، برای دستیابی به این هدف به نکات زیر توجه کنید:

 

الف) افکار آرام ممنوع

اگر قرار است روز خود را با کودک بگذرانید، گفتگوی جریان یافته ای درباره ی افکارتان و کارهایی که انجام می‌دهید داشته باشید.

برای مثال هنگام دست شستن بیان کنید که « عزیزم حالا بریم دستامونو بشوریم تا مریض نشیم». اینگونه کمک می‌کنید که کودک پروسه های فکری بزرگتری را بفهمد.

ب) تقویت آرام

سعی کنید رفتارهایتان در جهان بیرون به گونه ای باشد که از دیدگاه کودک رفتارهای احترام آمیزی قلمداد شوند. مثلا با فروشنده بی ادبانه رفتار نکنید یا دیگران را با القاب زشت خطاب نکنید و … .

ج) کمک به تقلید

تقلید معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که شما در حال انجام کارهایتان در خانه هستید. فرزند کوچکتان ممکن است بخواهد با شما در عملتان همراه شود. بنابراین در حد امکان، بعضی از اموری را که به نظرتان کودک از عهده انجامش برمی‌آید، به او بسپارید.

برای مثال می توانید تا کردن لباس ها را به او بسپارید.

د) پذیرفتن مسئولیت اشتباهات

 اگر به هنگام شستن لباس ها به اشتباه لباس سفید همسرتان را صورتی کنید، چه اقدامی در قبال آن انجام می‌دهید؟ احتمالا به اشتباه خود اعتراف کرده و در صورت لزوم عذرخواهی می‌کنید. مهم است که کودک ببیند شما پس از یک اشتباه، مسئولیت آن را برعهده می‌گیرید. تقلید در این مورد به او در یادگیری این که پس از یک اشتباه مسئولیت آن را بر عهده بگیرد، کمک می‌کند.

 

مرضیه اکبری

 

ارسال در شبکه‌های اجتماعی
66 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *